Uhre - altid en rundtur og en omvej værd.


For 15. år i træk byder ”De Lokale” i Uhre indenfor den første weekend i november.
I år bliver det den 31 oktober. og 1. november, begge dage fra kl. 10 - 16
Til dette års ”åbent hus” er der åben på 9 adresser i Uhre og nærmeste omegn. Her kan du møde 15 forskellige kunsthåndværkere og seværdigheder; du kan kombinere en hyggelig køretur med at få spændende indtryk og oplevelser.
Vi sørger for masser af god stemning med lidt mundgodt og mulighed for at vinde præmier
Alle er velkommen til at besøge følgende:
Strikkeperlen: Velkommen til Susanne Ritto, som er med for første gang. Strikkeperlen laver unikke strikkerier efter bestilling. Og perlebilleder. Model strik kan købes billigt på åben hus weekenden.
Pileflet, Anne-Grethe Poulsen har udstilling og salg af pileflet til ude og inde. Forskellige kurve, kræmmerhuse, fuglefoder brætter og meget mere.
Misk-mask, der er en skønherlig blanding af kreative udfoldelser i garagen, hvor Sofie og Laila Kempel har TRYK på idéerne, der kontinuerlig popper frem som perler på snor. Her kan erhverves egne designs af linoleumstryk, perlepynt, en hæklet juletræsskov og strikkede huer
Lykke Design, Karina Lykke Andersen har lavet kort siden 2001, hvor hun startede med serviet kort og 3D kort. Siden har det udviklet sig til udskæring på maskine med dies og baggrunde med stencil. Inspirationen kommer fra haven, hvor farve nuancer spiller meget ind. Karina udstiller i Pakhuset ved Den Gl. Købmandsgaard.
Nisseværkstedet, Alice Stokholm Jakobsen tilbyder strik af trøjer, hæklede figurer og hatte. Alice tilbyder også reparation af dit tøj, skifte lynlåse og oplægning. Alice er med som udstiller for første gang og er at træffe i Pakhuset ved Den Gl. Købmandsgaard.
Aaskov Design, Gitte Frahm Aaskov og Peter Aaskov. Parret har skabt et arbejdsfællesskab, hvor Gitte drejer skåle, kopper, krukker og vaser i stentøjsler og fyrfadsstager i pladeteknik. Peter har denne gang forskelligt dejede ting og koppehylder i egetræ. Parret udstiller i pakhuset ved Uhre Mølle på Tarpvej.
Eriksminde Gaardbutik, Karen Marie Lundager har både net- og gårdbutik. Her sælges kreative køkkenredskaber og udsøgte specialiteter. Er du kreativ i dit køkken, eller mangler du en gavekurv, så kig ind. Butikken udlejer æblepresnings udstyr.
Høstblomst, Charlotte Hansen tilbyder uldgarn i naturens farver og opskrifter der passer til, færdig strikkede luffeletter, nisser og akvarel malede kort. Charlotte udstiller hos Eriksminde-Gaardbutik.
Forever Aloe Vera, forhandles af Else Marie Christensen. Produkterne byder på velvære fra top til tå: Plejende produkter, kosttilskud og ernæring. Der er smagsprøver og gevinster. Else Marie er også i år at træffe hos Eriksminde-Gaardbutik.
Trædrejning: Velkommen til Ivan Iversen, som er med for første gang. Ivan har trædrejet de sidste 4 år og der er ikke 2 stykker træ der er ens.
Busken, Blomsten og Bien, Johanne og Karlo Kragsig laver stiklinger af forskellige planter, buske og træer. desuden poder vi æble- og pæretræer, og andre specielle træer. Georgineknolde kan bestilles .
Sans og smag, stalddørssalg, du kan opleve smagsprøver fra grøntsager af den ypperste kvalitet. Jordkvaliteten er i top, planterne i balance og fulde af vitalitet. Der vil være markvandringer på begge dage, hvor Karl Henning vil fortælle om de Biodynamiske og regenerative dyrkningsmetoder. Der vil være salg af grøntsager mm.
Lokale serværdigheder, der også har åbent::
Uhre Kirke, den 104 år- årige kirke er gennemgribende renoveret i 1992-1993. I kirkerummet mødes du af et sandt orie i pastelfarver og i korvæggen bag altertavlen er en fantastisk glasmosaikrude.
Den gamle Købmandsgaard blev genåbnet som købmandsmuseum i 1998 og drives udelukkende af frivillige. Gå en rundtur i ejendommen, der er mange gamle, sjove effekter, eller nyd en pause på sladrebænken i butikken.
Uhre Mølle , den gamle "Jordhollænder" på Tarpvej, kan dateres tilbage til 1843. Møllen, der p.t. er vingeløs, er den eneste af sin art i landet. Der arbejdes stadigt på at skaffe midler til at vingerne bliver genetableret. Der er mulighed for at komme ind i møllen og se de fantastiske historiske kværne, som malede korn førhen.
”DE LOKALE” i Uhre holder ÅBENT HUS
lørdag den 31. okt. og søndag den 2. nov. Begge dage kl. 10 - 16
Uhre - altid en rundtur og omvej værd …
Hjertelig velkommen til alle på følgende adresser:
Strikke perlen, Susanne Ritto, Rugvænget 1, Uhre, 7330 Brande
Pileflet, Anne-Grethe Poulsen, Rugvænget 7, Uhre, 7330 Brande
Misk Mask, Sofie og Laila Kempel, Uhre Byvej 11, Uhre, 7330 Brande
Lykke Design , Karina Lykke Andersen, co. Uhrevej 27, Uhre, 7330 Brande
Nisseværksted, Alice Stokholm Jakobsen, co. Uhrevej 27,Uhre, 7330 Brande
Aaskov design, Gitte og Peter Aaskov , co. Tarpvej 27, Uhre, 7330 Brande.
Eriksminde-Gaardbutik, K.M. Lundager, Gydevej 11, Uhre, 7330 Brande
Høstblomst, Charlotte Hansen, co. Gydevej 11, Uhre, 7330 Brande
Forever Aloe Vera, Else Christensen, co. Gydevej 11, Uhre, 7330 Brande
Trædrejning, Ivan Iversen, co. Gydevej 11, Uhre, 7330 Brande
Busken, blomsten og bien, Johanne og Karlo Kragsig, Nørregårdsvej 15, 7330 Brande
Sans og smag, stalddørssalg, Karl Henning Mikkelsen, Nordlundvej 105, 7330 Brande
Uhre Mølle, Tarpvej 27 ,Uhre, 7330 Brande
Uhre Kirke, Uhre Byvej 31, Uhre, 7330 Brande
Den Gl. Købmandsgaard, Uhrevej 27, Uhre, 7330 Brande
Denne weekend vil alle stederne sørge for masser af god stemning,
konkurrencer med fine præmier og lidt mundgodt.